Jeleniogórskie obchody Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną

28.05.2013 Danuta Mysłek

Przywracać godność nie tylko od święta

Obrazek niżej podpisany
Gabriela Maciąg
Koncert
Dzień Osoby Niepełnosprawnej 2013Dzień Osoby Niepełnosprawnej 2013Dzień Osoby Niepełnosprawnej 2013

W dniu 23 maja już po raz kolejny w Jeleniej Górze obchodzono Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. W budynku WTZ Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym zgromadzili się licznie uczestnicy zajęć w Warsztatach i goście. Myślą przewodnią imprezy była miłość. Spotkanie poetycko – muzyczne i wystawę artystyczną pt. „Miłość” połączono z konkursami: poetyckim i plastycznym.  Koncert zespołu „Różowe Okulary” uświetnił dzień, a poczęstunek z pysznymi wypiekami i kawką dały rozkosz ciału, zatem nie sposób było pamiętać o zbędnych już kilogramach.

Zgromadzonych ciepło powitała pani kierownik WTZ Danuta Żmijowska, wspomniała o idei tych już cyklicznie tu organizowanych imprez. A mówiąc o problemach osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz ich rodzin, przedstawiła wizję, która, gdyby została zmaterializowana, jej zdaniem, zasadniczo poprawiłaby jakość życia tych ludzi. Rozwiązanie ich problemów widzi w realizacji budowy z funduszy społecznych małych domków DPS, gdzie niepełnosprawni, mieszkając „na swoim”, wspólnie zintegrowaliby się, pozostając jednak pod fachową opieką.   Swobodnie, na miarę swoich możliwości realizowaliby się jako osoby funkcjonujące samodzielnie, mając na wyciągnięcie ręki osoby życzliwe i pomocne.

Następnie głos zabrała Pani Gabriela Maciąg, wraz z Teresą Anacko opiekującą się Klubem Literackim osób niepełnosprawnych „W cieniu Lipki”, która powitała zgromadzonych i zapowiedziała autoprezentację 11 osób z zainteresowaniami literackimi, które przedstawiły się i wyrecytowały swoją poezję, a jedna osoba, Marta Schroeder – zaprezentowała fragment wiersza Juliusza Słowackiego „Do Matki”.

Impreza była połączona z konkursem poetycko-artystycznym. 17 autorów poddało ocenie 22 wiersze, a 31 plastyków – amatorów złożyło na konkurs 38 prac plastycznych. Członkinie naszego Stowarzyszenia (Urszula Musielak, Danuta Mysłek i Magdalena Szczębara – przewodnicząca Jury) oceniły wiersze, zaś Ewa Pelzer została desygnowana do składu komisji oceniającej obrazy wykonane rozmaitymi technikami. 
            Uroczystość, jak już wspomniałam, uświetniał zespół „Różowe Okulary”, a jego dynamiczna muzyka porwała spontanicznie do tańca osoby niepełnosprawne, budziły podziw temperamentem i wyczuciem rytmu. A ich przyjacielskich relacji i wzajemnej dbałości o siebie mógłby się uczyć niejeden zdrowy, w pełni sił człowiek. Zespół nie zapomniał również o zbliżającym się Dniu Matki; wraz z życzeniami popłynęła melodia z pięknie wykonaną przez Wiolettę Pochmarę piosenką z repertuaru Violetty Villas - „Mamo”. Zespół zasilała grą na gitarze pani stomatolog, dr Alina Marcinkiewicz – Osuch.

Zgromadzeni po wysłuchaniu autoprezentacji i wierszy w wykonaniu: Roksany Grabowieckiej, Brygidy Zmarzlik, Stanisława Mikołajczaka, Ewy Wesołowskiej, Ryszarda Murczaka, Agnieszki Wolskiej, Macieja Karpa, Moniki Telegi, Daniela Sielskiego, Tomasza Kubusa oraz Marty Schroeder zasiedli do poczęstunku, a komisje do oceny prac poetyckich i plastycznych.
            Spośród uczestników konkursu poetyckiego Jury najwyżej oceniło wiersze Łukasza Thiahnyboka „Droga Aniu dla Ciebie, tylko Tobie” i Piotra Kurniaka „Oda do miłości” przyznając im ex aequo dwa pierwsze miejsca. Trzecie miejsce przyznano Tomaszowi Kubus za „Wiosenną miłośc”. Wyróżnienia otrzymali Michał Marek za wiersz „Miłość do M…” i Wojciech Drzymkowski za „Sen jak złota myśl”. W konkursie plastycznym pierwsze miejsce zajęła Marta Schroeder za pracę zatytułowaną „Zakochane gołębie”, drugie - Łukasz Krupiński za „Świat pełen miłości”, a trzecie Daniel Sielski za „Drzewko szczęścia”. Przyznano dwa wyróżnienia, które otrzymały:Joanna Baraniecka za „Pani Miłość” oraz Monika Maryniak za „Złote serca” . Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy uczestnictwa, a laureatom nagród wręczono dodatkowo drobne upominki.

Na zakończenie pani Danuta Żmijowska wyraziła podziękowanie dla wszystkich, którzy pomagają niepełnosprawnym i zachęciła do integracji z osobami sprawnymi inaczej i do działania na ich rzecz. Współpracującym w tym zakresie wręczono okolicznościowe statuetki. Otrzymali je przedstawiciele ZPCh „Duko”, ZAZ „Rosa”, WTZ przy TWK OT, PSOUU WTZ oraz Stowarzyszenia W Cieniu Lipy Czarnoleskiej.

Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych w Europie obchodzony jest od początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku, a zaczęło się od Francji.  Międzynarodowe święto ustanowiono na dzień 5 maja, i jest to dzień godności osób niepełnosprawnych, po francusku: Randez-vous de la Dignite ("Spotkanie z godnością"), jednak ze względu na długi weekend majowy w Jeleniej Górze obchody u nas przesunięto na późniejszy termin.
            Wydaje się wartym zaakcentowania, że Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną jest prawdziwym świętem dla osób niepełnosprawnych, ich najbliższych, ale także dla pracowników WTZ. Pracowników wielce zaangażowanych w poprawienie poziomu, jakości i komfortu życia osób niepełnosprawnych, zapewnienie im poczucia bezpieczeństwa, by przywracać im wiarę w siebie i własne możliwości.
            Obchody tego dnia dają równocześnie wyraz sprzeciwu wobec dyskryminacji osób niepełnosprawnych. Jednym z celów ustanowienia tego święta jest uświadomienie zdrowym osobom, że potencjalnie każdy może doświadczyć takiego losu. Poprzez empatię, własne refleksje można zwiększać tolerancję i łamanie barier, by z wzajemnym zrozumieniem współpracować na rzecz innych – potrzebujących wsparcia. Warto powiedzieć: Stop dyskryminacji osób niepełnosprawnych w bliskim otoczeniu, w instytucjach, w każdej pracy i w życiu codziennym.
            Ten dzień jest wyjątkowy dla osób niepełnosprawnych, czekających na swoje święto. Przygotowywali się przez wiele tygodni, pokonywali bariery skomplikowanych dla nich konkursów, publicznych wystąpień. Warto wspierać
i pochwalać takie działania, nigdy nie wiemy, co los nam gotuje.
Impreza była współfinansowana przez Wydział Kultury Urzędu Miasta Jelenia Góra.

Zobacz zdjęcia jako osobne strony: Koncert * Ogromne zainteresowanie wystawą dokumentującą działalność placówki * Profesjonalny doping uczestników konkursu * Gratulacje dla nagrodzonych, wiwaty dla uczestników