Strona Główna > Spotkania > Wrocławski manieryzm i trochę o książkach
14.03.2018 Redaktor

Wrocławski manieryzm i trochę o książkach

Muzeum Narodowe

Z okazji 70-lecia Muzeum Narodowego we Wrocławiu dyrektor Piotr Oszczanowski i jego współpracownicy przygotowali wystawę „Manieryzm wrocławski”. Manieryzm średnio mnie zajmował, ale słyszałam dobre opinie o przygotowanej wystawie. Sprawdziłam. Wystawa jest interesująca, eksponatów jest dość dużo, zwiezione zostały z całej Polski ale i z Niemiec. Pokazywane dzieła powstały około 1600 roku i na początku następnego stulecia. Wrocław, a właściwie Breslau, był wtedy w rozkwicie. Bogactwo mieszczan sprzyjało w ówczesnych czasach rozwojowi kultury i sztuki. W Breslau znalazły się rzeźby i malowidła czołowych europejskich artystów.

Dobrze, że wiele z ich prac się ostało w naszym kraju, dobrze, że możemy też patrzeć na nie apolitycznie. Ja obejrzałam z zadowoleniem. Mam słabość do iluminacji i miniatur średniowiecznych. Manierystyczne iluminacje* ucieszyły mnie bardzo, gdy zobaczyłam je w Muzeum. Polecam.
Muzeum poleca natomiast jako najcenniejsze dzieła, dotychczas nie eksponowane, te pochodzące z Żórawiny z kościoła św.Trójcy.

Dostajemy sporo informacji towarzyszących wystawie, ale nie mogłam się zorientować, jak nazywała się w XVII wieku Żórawina, gdy nawet po II wojnie światowej najpierw nosiła nazwę Żurawina, potem zmienioną na Żórawina. Wydaje mi się, że niezręcznie brzmi ta Żórawina, gdy mowa o czasach, w których pozostale nazwy miejscowości na Dolnym Śląsku były niemieckojęzyczne. I prezentowani artyści też mają niemieckie (najczęściej) nazwiska.

Polecam jeszcze to, co zapowiedziane jest w ulotce:
- oprowadzanie kuratorskie przez dyr. Oszczanowskiego w dniu 7 kwietnia br. o godzinie 11.00,
- wyklady w dniach 28 kwietnia, 5 maja i 13 maja, wszystkie o 13.30.

Zamieszczone tu ilustracje są dobrane subiektywnie, na wystawie jest mnóstwo obrazów i rzeźb.

Muzeum jest obecnie otwarte tylko do godziny 16.00. To już nie te czasy, kiedy można było wpadać do Muzeum Narodowego po szkole, po uczelni, po pracy. Być może jest to sprawa pieniędzy, ale poranne godziny są dobre tylko dla pracowników i dla emerytów.


  • tu w znaczeniu szerszym - każde średniowieczne malarstwo książkowe, niezależnie od przedstawianych motywów, przeznaczenia; dekoracja lub ilustracja, oraz niezależnie od stopnia skomplikowania całości oprawy graficznej – na podstawie Wikipedii
manieryzm wrocławskimanieryzm wrocławskimanieryzm wrocławskimanieryzm wrocławski

Komentarze użytkowników

Na razie brak komentarzy na ten temat...

Aby dodać własny komentarz, musisz się zalogować »Obrazek niżej podpisany

zp
manieryzm wrocławski
Kartka z kalendarza   poniedziałek 30 listopada 2020 » 
Imieniny
Maury, Andrzeja, Konstantego
Polecamy
34 zwycięzców naszego konkursu!
Komunikat! Zamykamy na czas nieokreślony konkurs "strumieni". Wszystkie wiersze są dostępne w serwisie w zakładce Konkurs. A wszyscy zwycięzcy w linku powyżej.