Strona Główna > Spotkania > Z okazji jubileuszu 25-lecia pracy literackiej Wiesławy Siemaszko-Zielińskiej
12.12.2012 Robert Bogusłowicz

Z okazji jubileuszu 25-lecia pracy literackiej Wiesławy Siemaszko-Zielińskiej

Spotkanie w Książnicy Karkonoskiej

W dniu 12 grudnia 2012 roku w Jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej odbył się jubileusz 25-lecia pracy twórczej poetki i animatorki kultury Wiesławy Siemaszko – Zielińskiej. Podsumowanie pewnego etapu pracy twórcy jest trudne: zastanawiamy się co jest istotne. W przypadku poetki o takiej intuicji poetyckiej – ważne jest wszystko. Napisany dziś wiersz trzeba szlifować, i odrzucać niepotrzebne, dopiero po długim czasie zamienia się on w perłę.

Dorobek poetki przedstawiła Dyrektor Książnicy, Pani Alicja Raczek; siedem tomików poetyckich, zbiory opowiadań i recenzje książek drukowane w prasie literacko-artystycznej min. w Metaforze, Akant, Radostowa, Solecki Peryskop, List Oceaniczny w Toronto. Poezja Jubilatki była tłumaczona na język niemiecki, szwedzki, serbski i ukraiński. Niezwykle ważna dla naszego regionu książka publicystyczno – literacka „Odnalezieni na skrawku nieba”, czyli wywiady z twórcami przeprowadzone w latach 90. dla TV oraz współcześnie z literatami jest swoistym dokumentem.

Prezes Stowarzyszenia Jeleniogórski Klub Literacki, Pani Elżbieta Kotlarska, przedstawiła sylwetkę poetki, jej obecność twórczą od momentu przyjazdu z Gdańska do Jeleniej Góry w latach 80, dając wyraz swojego uznania dla jej dorobku literackiego. Jubilatka, należąc dziś do Związku Literatów Polskich nadal pozostaje skromną osobą i szuka wciąż nowych wyzwań twórczych.

Ewa Pelzer ze Stowarzyszenia W Cieniu Lipy Czarnoleskiej, której członkinią jest również Jubilatka, zaprezentowała inną stronę osobowości poetki - działalność charytatywną. Pomoc ludziom niepełnosprawnym, odczyty i wykłady, próba pokazania wielkiej wyobraźni bliźnich i emocji jest nadal dla innych tematem tabu.

Nadesłany List Gratulacyjny ZLP Oddziału Dolnośląskiego przeczytała koleżanka po piórze Elżbieta Śnieżkowska-Bielak. Prowadziła ona wspólnie z Jubilatką wieczór poetycki.

Wiesława Siemaszko-Zielińska prezentowała przede wszystkim poezję i prozę, różnorodną pod względem formy i treści, wydawaną na przestrzeni kilku lat. Były to wiersze inspirowane tematyką górską, wiersze mówiące o przemijaniu, o ulotności zdarzeń, dedykowane najbliższym i nieżyjącym twórcom. Sporo miejsca w jej twórczości zajmują też utwory mówiące o samym procesie tworzenia, inspiracjach twórczych, Pojawiają się również wiersze odsłaniające w subtelny sposób przedmiot doznań podmiotu lirycznego (w poezji), zaś w prozie przeżycia bohatera literackiego w fikcyjnym świecie przedstawionym.

Ważnym punktem spotkania były przerywniki muzyczne w wykonaniu Pana Macieja Cytarzyńskiego z MDK w Jeleniej Górze.

Zakończeniem jubileuszu było spotkanie przy lampce wina i gorące dyskusje na tematy literackie.

„W dialogu z malarka

                 - Małgorzacie Sarzyńskiej

Tamte kobiety

w pastelowych barwach

wyszły z ram

i milcząc klaskały w dłonie

utkane z twojej wyobraźni

 

Tamte kobiety

w drapieżnych barwach

kwiecistych niedomówień

znaczyły gesty oczekiwań

pomiędzy dniem a nocą

kuchnią a pokojem

tak wiele jeszcze miejsc niespełnionych

a już cisza się zmaga

i tylko ramy stoją samotnie

Wiesława Siemaszko-ZielińskaZ Elżbietą Śnieżkowską-BielakNa widowni wiele znakomitości jeleniogórskichZ koleżankami z JKLPochwały i nagrody z wielu stron

Komentarze użytkowników

Na razie brak komentarzy na ten temat...

Aby dodać własny komentarz, musisz się zalogować »Obrazek niżej podpisany

rb
Wiesława Siemaszko-Zielińska
Kartka z kalendarza   sobota 26 maja 2018 » 
Imieniny
Marianny, Pauliny, Filipa
Polecamy
34 zwycięzców naszego konkursu!
Komunikat! Zamykamy na czas nieokreślony konkurs "strumieni". Wszystkie wiersze są dostępne w serwisie w zakładce Konkurs. A wszyscy zwycięzcy w linku powyżej.