Caryca - to warto przeczytać!

30.04.2023 Ewa Pelzer

Chciałabym Państwu polecić książkę Ellen Alpsten pt. "CARYCA". Znakomita powieść, napisana pięknym językiem, w której autorka tworzy malowniczy obraz łączący miłość i seks z wojną i intrygami rządzących. Jest to swoistego rodzaju "portret" carycy Katarzyny Wielkiej, oddany niezwykle wiarygodnie na tle historycznym osiemnastowiecznej Rosji, jej potęgi, egzotyki i okrucieństwa.

Obrazek niżej podpisany
empik
Caryca, Ellen Alpsten

To czasy w których życie człowieka nie miało większego znaczenia.

Zwykle wyobrażamy sobie postać Katarzyny jako bezwzględnej kobiety, wręcz wcielonego zła.

Ja polubiłam bohaterkę, wbrew wielu przeczytanym wcześniej opiniom. Bardzo inteligentna, z ogromnym wyczuciem intuicyjnym, który porównałabym do instynktu zwierzęcego, poruszała się z wielką dyplomacją w świecie w którym przyszło jej żyć. Kochanka, matka, doradczyni i wreszcie żona Piotra I, cara Wszechrusi.
W tym okrutnym , dzikim świecie, umiała znaleść wyjście z każdej trudnej sytuacji i dokonać stosownego wyboru, w którym przewidywała opcje zwycięstwa, a rzadko ponosiła porażkę.

Jej przeszłość była bardzo trudną drogą życia, a doświadczenia z niej przekuła na wiedzę konieczną do przetrwania "tu i teraz", bowiem niepewność jutra była zawsze prawdopodobna. Toteż brała z życia wszystko, co ono miało jej do zaofiarowania, wiedząc, że w walce z nim zawsze przegra.

Życzę Państwu miłej lektury.

Książke można pobrać na Woblink

Zobacz zdjęcia jako osobne strony: Caryca, Ellen Alpsten