Zakonnica i Denis Diderot

14.11.2011 Lidia Katarzyna Komsa

Tylko dla intelektualistów!

Obrazek niżej podpisany
nn
Zakonnica

ZAKONNICA – Denis Diderot

A wszystko to przez zakonnice, które ostatnio spotkałam na zakupach w Kauflandzie. Otóż po przyjściu do domu zerknęłam na półkę z książkami i wygrzebałam powieść Denisa Diderota pt. ,,Zakonnica’’. Chociaż okładka nie pierwszej świeżości, kartki zżółknięte i na pewno nie pachnące świeżą farbą drukarską to z przeczytałam prawie jednym tchem powieść, którą kiedyś przed laty zakupiłam w jednej z poznańskich księgarni. Jak wiele innych pozycji książkowych, zajmujących miejsce w mojej prywatnej bibliotece była wystana w długiej kolejce, były to czasy kiedy statystyczny Polak czytał więcej i chętniej. Sam tytuł powieści brzmi intrygująco bo cóż, niestety, życie zakonne jeszcze teraz dla licznych jest zagadkowe i tajemnicze.

W powieści tej znakomity filozof i pisarz, założyciel i redaktor Wielkiej Encyklopedii Francuskiej, Denis Diderot przedstawił dzieje młodej dziewczyny, przebywającej w klasztorze, poznającej życie zakonne od wewnątrz, przeżywającej rozterki, upokorzenia, poddawanej niejednokrotnie psychomanipulacji  przełożonych, starającą się zachować swą godność i trzeźwo oceniać otaczającą rzeczywistość, niekiedy buntując się przeciwko wszelkim narzuconym normom życia w klasztorze. Maria Zuzanna Simon- bohaterka swego pamiętnika, opisuje  drastyczne przeżycia dość szczegółowo: ,,… zdarto ze mnie welon, obnażono bezwstydnie. Znaleziono na mojej piersi portrecik dawnej przełożonej, zabrano go. Błagałam, by mi pozwolono pocałować, odmówiono mi: rzucono mi koszulę, zdjęto pończochy, okryto mnie workiem i poprowadzono z gołą głową i boso na korytarze…. Wzywałam na pomoc niebo, rzucałam się na ziemię, a one mnie wlokły.  Gdy ściągnęły mnie po schodach na sam dół, miałam stopy zakrwawione i potłuczone nogi, byłam w stanie, który wzruszyłby serca z kamienia. Tymczasem otworzono wielkimi kluczami drzwi małego i ciemnego lochu, dokąd wrzucono mnie na rogożę na wpół zgniłą z wilgoci. Tam znalazłam kawał razowca i dzbanek wody oraz naczynie niezbędne, ordynarne. Rogoża zwinięta w jednym końcu stanowiła poduszkę, na ociosanym głazie stała czaszka i drewniany krucyfiks.”…( frag. Str.46).

 Są też przygody nieco milsze związane z doznaniami cielesnymi w życiu nieco naiwnej, młodej mniszki  zdanej na pobyt w gronie kobiet, ucieczka z klasztoru, ale to tajemnica lektury do której przeczytania zapraszam.

Tytuł oryginału francuskiego: LA RELIGIEUSE

Przekład: Wacław Rogowicz

Opracowanie graficzne: Włodzimierz Morawski

Copyright by Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza Warszawa 1985

ISBN 83-205-3741-x

Możesz sobie kupić na przykład tutaj

Możesz też obejrzeć film, dobrze przyjęty kiedyś w Cannes

Zobacz zdjęcia jako osobne strony: Zakonnica