W Kotlinie Jeleniogórskiej Różewicz miał wielu przyjaciół

23.04.2021 Redakcja

Moi znajomi z Karpacza i Jeleniej Góry przysyłają swoje notatki, wspomnienia, zdjęcia związane z pobytem Tadeusza Różewicza w Kotlinie. Będę je publikować. Jeżeli i Ty chcesz się dołączyć, zapraszam.

1. Pierwsza przysłałam tekst Krystyna Susabowska. Napisała tak: Powiadamiam Cię, że znalazłam album Kulika ze zdjęciami Różewicza. To piękne! oraz art. pani Małgorzaty Potoczak-Pełczyńskiej  w Nowinach Jeleniogórskich. Przypomina mi się, że On sam sobie wcześniej załatwił miejsce przy Wangu na wieczny spoczynek.

Oto ten artykuł: Cytuję: "Tadeusz Różewicz, wybitny polski poeta, spocznie w Karpaczu, na cmentarzu przy kościółku Wang. Taką „wolę i prośbę” wyraził pisemnie 5 czerwca 2003 roku i złożył ją na ręce Zbigniewa Kulika, dyrektora Muzeum Sportu i Turystyki.

- Do takiej decyzji dojrzewał od śmierci Henryka Tomaszewskiego – mówi Zbigniew Kulik, który od 1996 roku, pierwszego pobytu Tadeusza Różewicza w Karpaczu, prowadził z nim długie rozmowy, spacerował, pokazywał Karkonosze. Śladem pobytów poety w Karpaczu jest album fotografii „Tadeusz Różewicz w Karkonoszach”. I pamiątki, które Poeta przekazał Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu: statuetki i medale, pióro i okulary.

Tadeusz Różewicz zmarł we Wrocławiu 24 kwietnia 2014 roku.

- Zadzwonił do mnie z życzeniami w Wielki Piątek. Zwykle bywało na odwrót. To ja dzwoniłem. Tak, jakby się chciał pożegnać – wyznaje Zbigniew Kulik – Kiedy pani Wiesława, żona Tadeusza Różewicza, zawiadomiła o śmierci męża, wyjąłem z sejfu jego ostatnią wolę.

"Moja ostatnia wola i prośba,

jest moim pragnieniem, aby urna z moimi prochami została pogrzebana na cmentarzu ewangelicko – augsburskim przy kościele Wang w Karpaczu Górnym. Proszę też miejscowego proboszcza, aby wspólnie z księdzem kościoła rzymskokatolickiego (którego jestem członkiem przez chrzest św. i bierzmowanie) odmówił odpowiednie modlitwy. Pragnę być pochowany w ziemi, która stała się bliska mojemu sercu, tak jak ziemia, gdzie się urodziłem. Może przyczyni się to do dobrego współżycia tych dwóch rozdzielonych wyznań i zbliży do siebie kultury i narody, które żyły i żyją na tych ziemiach. Może spełni się marzenie poety, który przepowiadał, że „Wszyscy ludzie będą braćmi".

W poniedziałek, 28 kwietnia w kaplicy cmentarnej przy ul. Kiełczowskiej we Wrocławiu odprawiona zostanie Msza święta. Dzień później urna z prochami Poety zostanie przewieziona do Karpacza. Uroczystości pogrzebowe odbędą się na cmentarzu przy kościółku Wang we wtorek, 29 kwietnia w samo południe. Zgodnie z wolą i prośbą Tadeusza Różewicza, ceremonię pogrzebową poprowadzą proboszcz Parafii Rzymsko-Katolickiej Zenon Stoń i Edwin Pech, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej. Godzinę wcześniej urna z prochami zostanie wystawiona w kościółku Wang."

Koniec cytatu i jeszcze dwie fotki:

Tadeusz Różewicz
Zbigniew Kulik
Testament Tadeusza Różewicza2. Następna swoje fotograficzne wspomnienia przysłała Lidia Katarzyna Komsa, która uczestniczyła w pogrzebie Mistrza.

Oto kilka zrobionych przez nią fotografii na cmentarzu w Karpaczu:

Dwóch Mistrzów przy kaplicy Wang
LKK
Mój obrazek
Płyta nagrobna Różewicza
LKK

3. Polecam artykuł z Rocznika Jeleniogórskiego z roku 2014, strony 165 - 169.

Julita Izabela Zaprucka, Tadeusz Różewicz w Jagniątkowie