Strona Główna > Polecamy książki > Trzywarstwowy tort z wisienką w ramach książek polecanych
04.01.2017 Ewa Pelzer

Trzywarstwowy tort z wisienką w ramach książek polecanych

na Nowy Rok

Polecam Państwu książkę Marty Abramowicz noszącą tytuł "Zakonnice odchodzą po cichu". Autorka zadała sobie wiele trudu, by zobrazować swoje przemyślenia i ukazać nam epizody z życia zakonnic w hermetycznie strzeżonym świecie, w jakim przyszło im egzystować. To nie tylko swoistego rodzaju dokument o trudach przetrwania kobiet, które wybrały życie za kratą, wierząc, że będą służyć Bogu. Marta Abramowicz przeprowadza rozmowy z byłymi zakonnicami, pytając jak były traktowane przez przełożone i księży, dowiadując się o nadszarpniętej tożsamości, poddaństwie, doznawanym okrucieństwie w niewoli, którą w swej niewiedzy wybrały.
Warto przeczytać tę książkę, będącą jeszcze jednym dowodem na to, że kobiety nie były nigdy traktowane na równi z mężczyznami i od zarania dziejów tkwią w poddaństwie. Tak jest do dzisiaj, śmiem twierdzić, a głównym sprawcą tego negatywnego zjawiska jest kościół, a ściślej hierarchowie kościoła. Słabi i niedowartościowani mężczyżni usiłują podnieść własną ważność upodlając kobiety, rządząc nimi, uzurpując sobie prawo do decydowania, jak powinno wyglądać ich życie. Marta Abramowicz w doskonały sposób, na przykładzie opowieści byłych zakonnic, odsłania siłę i determinację kobiet w walce o wolność wyboru i stanowienie o sobie w każdej dziedzinie życia.
Podziwam i autorkę za podjęcie tego trudnego tematu, i bohaterki jej książki.

Następną książką, wartą przeczytania jest "Świadectwo" – opowieść, która w poruszający sposób przedstawia prawdziwą historią hinduskiego lekarza Rajiva Parti, który znalazł się na krawędzi życia i śmierci. Stanął twarzą w twarz z prawdą o sobie, swoim życiu i… zaświatach.
Poruszony wglądem w swoje obecne życie, poprosił o jeszcze jedną szansę, która otrzymana wspaniałomyślnie od Boga, pozwoliła mu na zmianę ścieżki życiowej.
Autorem książki jest jej bohater.

A moją wisienką na torcie dla Was, na trzeciej jego ozdobnej warstwie, wśród książek przeczytanych przeze mnie w ostatnim tygodniu jest "Noc ognia" Erica-Emmanuela Schmitta. To niezwykła opowieść o człowieku, który stanął na skraju przepaści zwątpienia i o tym, jak jedna samotna noc na pustyni odmieniła jego życie. Autor dzieli się z nami głęboką refleksją i opowiada własną historię, przypominając, że nic nie dzieje się przypadkiem.
A czasem trzeba się zgubić, żeby się odnaleźć.
Książka do rozważań, przemyśleń, niezwykle wymowna w swej treści.

Polecam życząc Państwu wszelkiej pomyślności w Nowym Roku, 2017. Niech lektury dobrych książek wzbogacą Wasze życie i pozwolą na jego dowartościowanie.Od Red.: wszystkie te książki są do nabycie w Empiku.

Noc ogniaSwiadectwoZakonnice

Komentarze użytkowników

Na razie brak komentarzy na ten temat...

Aby dodać własny komentarz, musisz się zalogować »Kartka z kalendarza   środa 19 czerwca 2019 » 
Imieniny
Gerwazego, Protazego, Romualda
Polecamy
34 zwycięzców naszego konkursu!
Komunikat! Zamykamy na czas nieokreślony konkurs "strumieni". Wszystkie wiersze są dostępne w serwisie w zakładce Konkurs. A wszyscy zwycięzcy w linku powyżej.