Świetna książka Jana Owczarka

17.07.2021 Zofia Prysłopska

Otrzymałam od Autora jego książkę pt. ON BĘDZIE MIASTO. Zbigniew Herbert - Poeta rycerz łacińskiej cywilizacji. Książka piękna już na pierwszy rzut oka, co stwierdzi każdy, kto spojrzy na załączone fotografie.

Obrazek niżej podpisany
ON BĘDZIE MIASTO, tył książki
Polihymnia
Jan Owczarek ON BĘDZIE MIASTO

Przeczytałam z zainteresowaniem. Dodatkowa radość, że mogę ją przekazać mojej wnuczce rozpoczynającej okres licealny.

Rzecz napisana porządnie, owszem, trochę dydaktycznie, bo Jan jest przecież pedagogiem. W odróżnieniu od podobnych, szkolnych pozycji, poszerza swoje rozważania o swobodne nawiązywanie do innych dzieł literackich, do różnych zagadnień filozoficznych. To moja ulubiona forma analizowania dzieł sztuki - nie powstają przecież w próżni, nie powstają w punkcie linearnego rozwoju, w sztuce obowiązuje szaleństwo i niesubordynacja.
Dzięki takiej narracji łatwo wchodzimy w dyskusję z Autorem, nie nudzi nas, otrzymujemy intelektualne podniety.
Ja, na przykład, chętnie kiedyś podyskutuję z Autorem na temat tego, że nie jest tak bardzo ważne (jak podkreśla typowy Nauczyciel w Szkole) to, co autor ma na myśli. Autor zwykle bywa niestrawny z tym swoim: ja tak uważam i to jest PRAWDA. Myślę tu oczywiście o Herbercie i innych artystach, bo Jan Owczarek omawia temat z wielu perspektyw i wiem, że pozwala mieć wątpliwości.
Artysta, także Poeta musi mieć przede wszystkim talent. Talent to jest coś, czego się nie można nauczyć. Filozofii się nauczysz, matematyki także. Forma dzieła sztuki to nie tylko realizacja spisanych zasad, to jeszcze tzw. Dar Boży czyli Talent.
I Herbert ma wielki talent. Mam przyjemność gdy czytam, nie muszę zgadzać się z każdą jego wyrażoną opinią, by go podziwiać i cenić jego twórczość. By dawała radość zmysłom.
A, proszę, oto urywek wiersza (Podróż), cytowany w "On będzie miasto":

Jeżeli już będziesz wiedział zamilcz swoją wiedzę
na nowo ucz się świata jak joński filozof
smakuj wodę i ogień i powietrze i ziemię
bo one pozostaną gdy wszystko przeminie
i pozostanie podróż chociaż już nie twojaDziękuję Janowi Owczarkowi za piękny prezent. Problemem jest chyba dostępność tej książki, bo wydawnictwo Polihymnia nie oferuje jej w swoim sklepie.
Wydawca: Polihymnia, Lublin 2021
ISBN 978-83-7847-727-3

Zobacz zdjęcia jako osobne strony: Jan Owczarek ON BĘDZIE MIASTO * ON BĘDZIE MIASTO, tył książki