17.01.2021 Maria Terlecka-Kłys

Moje żurawie

"Plamka mazurka" i "Jak bajeczne żurawie"

Tak się złożyło, że w grudniu trzykrotnie jeździłam do lekarza z Sycowa do Oleśnicy i tyle samo razy przyjęta byłam z półtoragodzinnym opóźnieniem, naprawdę nie wiem, z jakiego powodu.

Za trzecim razem pojechałam autobusem. Historia powtórzyła się, w związku z czym nie zdążyłam na autobus powrotny. Byłam wykończona: stresem, bezsilnością, brakiem empatii.
Obok przystanku autobusowego (na szczęście) stały taksówki. Pan w średnim wieku obejrzał mnie sobie od stóp do głów, jakby nie wierzył, że mnie na nią stać. Ostatecznie z dość wygórowanej ceny, odjął 20 zł. Jedziemy, gadamy.
I nagle, w okolicy Stradomi zauważamy duże dostojne ptaki na zaoranym polu.
Miniaturka
- Bociany? - przemknęło mi przez myśl. O tej porze? I chyba powiedziałam to na głos, bo taksówkarz odpowiedział:
- Żurawie.
- Skąd pan wie?
- Proszę pani, wychowałem się na wsi, wiem.

Zapamiętałam długi, zwisający z tyłu ptaka czarny tren. Już w domu przeczytałam, że nie tworzą go pióra z ogona, lecz ze skrzydeł.
Żurawie odżywiają się pozostałą na polach kukurydzą, a także żurawiną, stąd ich nazwa. Jeśli to nieprawda, to i tak ładnie brzmi. Na głowie mają czerwoną plamkę. Tworzą bardzo wierne pary, na cale życie.

Miniaturka

Jest ich teraz znacznie więcej niż było w PRL-u, miedzy innymi dlatego, że zimy są cieplejsze i uprawiamy więcej kukurydzy. Żurawiom nie opłaca się odlatywać do ciepłych krajów i mają co jeść na miejscu. Dla mnie są symbolem wiosny, a to za sprawą czytanki z klasy czwartej, może piątej, o przylatujących żurawiach. W czytance chodziło bardziej o dźwigi budowlane, które pojawiły się na placu budowy, nazywane żurawiami. O tej porze roku, kiedy to te prawdziwe wracały do Polski. Może ktoś jeszcze ją zapamiętał?

Na "gwiazdkę" dostałam "Plamkę mazurka", ciekawie napisaną książkę o ptakach, którą przy okazji mogę polecić. Autor, Marek Pióro, opisał między innymi żurawie. Przepięknie, jak i inne ptaki.
A Jarosław Marek Rymkiewicz, swoją serię ośmiu tomów, poświęconą Adamowi Mickiewiczowi, zatytułował „Jak bajeczne żurawie" . W książkach z tej serii pisze o nieznanych faktach z życia wieszcza, o tym, co gdzie indziej nie zostało poddane analizie i co w sposób nieoczywisty łączy się z literaturą, natomiast bardzo oczywiście z codziennym życiem, pełnym pończoch i bamboszy. Jest tam o fortepianie Erarda, lustrach…
Jako motto podaje na stronie tytułowej fragment z epilogu "Pana Tadeusza":

Jak bajeczne żurawie nad dzikim ostrowem,
Nad zaklętym pałacem przelatując wiosną
I słysząc zaklętego chłopca skargę głośną,
Każdy ptak chłopcu jedno pióro zrzucił,
On zrobił skrzydła i do swoich wrócił…


Widziałam żurawie, zachwyciłam się i będę tropić ich obecność w literaturze.


Dopisek od redakcji:
Cykl "Jak bajeczne żurawie" to także następujące pozycje książkowe:
  Żmut, 1987 (Instytut Literacki – Biblioteka „Kultury”)
  Baket, 1989 (Wydawnictwo Aneks)
  Kilka szczegółów, 1994 (Wydawnictwo Arcana)
  Do Snowia i dalej, 1996 (Wydawnictwo Arcana)
  Głowa owinięta koszulą, 2012 (Wydawnictwo Sic!)

Komentarze użytkowników

Na razie brak komentarzy na ten temat...

Aby dodać własny komentarz, musisz się zalogować »Obrazek niżej podpisany

nn
Plamka mazurka
Kartka z kalendarza   czwartek 25 lutego 2021 » 
Imieniny
Cezarego, Donata, Wiktora
Polecamy
34 zwycięzców naszego konkursu!
Komunikat! Zamykamy na czas nieokreślony konkurs "strumieni". Wszystkie wiersze są dostępne w serwisie w zakładce Konkurs. A wszyscy zwycięzcy w linku powyżej.