Strona Główna > Publikacje > Krystyna Susabowska nie kryje trzepotania myśli
23.11.2012 Redaktor

Krystyna Susabowska nie kryje trzepotania myśli

I z dumą prezentujemy Jej nowy tomik poetycki pt. Trzepotanie myśli

Jelenia Góra 2012
Copyright by: Stowarzyszenie w cieniu lipy czarnoleskiej

Wydawca:
Stowarzyszenie W Cieniu Lipy Czarnoleskiej

Projekt: Zofia Prysłopska

Redakcja: Krystyna Susabowska

Zdjęcie na okładce: Anna Prysłopska

Korekta: Autorka

Wydanie I
Nakład  egz. 300
isbn 978-83-61133-02-5

Druk i oprawa:
gs media 52 314 wrocław, ul. wałbrzyska 9e;

Do czytelnikaKrystyna Susabowska, jeleniogórska poetka, zawodowo i prywatnie miłośniczka książek, ma za sobą już spory dorobek wydawniczy. Oddaje dziś czytelnikom tomik piąty w kolejności, tym razem zbiór krótkich form poetyckich, zapis – jak sama mówi – myśli trzepotania.
Jest coś w Krystynie  niebywałego, jakaś fizyczna sprzeczność między datą w metryce, a współczesnym przeżywaniem świata. Wiadomo, że w dzieciństwie wybiegamy w przyszłość, czekając na oddanie nam władzy nad naszym życiem, a na starość – uciekamy najczęściej w przeszłość, która nam tę władzę nad sobą przypomina, gdy ją tracimy, zbliżając się do końca pierwszej setki w kalendarzu.
W Krystynie ten proces nie przebiega standardowo. Ona ma za sobą rozgadanie poetyckie, szkolne rymowanie, a teraz eksploruje nowe formy, wzbogacając umiejętności i wiedzę o najnowsze trendy. Z pasją rzuciła się na komputer, buszuje po Internecie, ma długą listę mailową, są na niej i młodzi, i starzy. Bibliotekarka zawodowo, wykupująca nowości w księgarniach i empikach, wzbudza nasz podziw, a czasem i zazdrość. Uśmiechają się do niej sprzedawcy książek.
Niniejszy tomik trafi do rąk różnych czytelników, niektórzy będą w nim szukać ideologicznej pasji poprawiania bliźnich, niektórzy walki o niepodległość i walki z rozpustą, niektórych znudzi brak fabularnych zwrotów akcji i obszernych opisów zapachu akacji. Trzeba powiedzieć czytelnikowi wprost – tych oczekiwań książka ta nie spełni. Albo się, Czytelniku, otworzysz na odmienny od Twoich ulubionych, przekaz, albo szkoda Twojego czasu. Krystyna ma pracowity każdy dzień: krząta się po domu, lata po mieście, spotyka z innymi poetkami, ale nie spędza nawet jednej godziny bez jakiejś refleksji poetyckiej. Uzbierała tych zapisków setki stron.
Najczęściej są to krótkie notatki, ale nie są one błahe, nie są o niczym! To tylko pozór. Są obserwacjami, które dla Poetki mają swój głęboki sens, nie podaje go Ona nikomu w streszczeniu, na talerzu; trzeba go samemu poszukać. Potraktujcie te zapisy jako zagadki, rebusy. Jak w życiu - sami musimy wyciągać wnioski z obserwacji, a odkąd zdaliśmy maturę, nikt obok nas nie stoi i nie tłumaczy nam każdego zdarzenia. Krystyna Susabowska uważa, że trzeba na świat spojrzeć oczami dziecka, spojrzeć od nowa, na świeżo, nawet jak się jest na końcu drogi życiowej. Bo rutyna, mechanicznie powtarzane za innymi „mądrości" nie są mądrościami, a najwyżej świadczą o konformizmie. Zapis poetycki nie może być dziś dosłowny, trzeba popatrzeć przez te proste wersy i słowa na sens życia. I patrzeć jak Ona, codziennie patrzeć na świat twórczo a nie odtwórczo. Zauważać to, co na dotyk dłoni, odkrywać bliskość Boga i natury. Bliskość siebie.

Zofia Prysłopska

trzepotanie myśli
o zmierzchu
nikogo

żagle na wodzie
odwieczne marzenie
poetów

Warto postarać się o  ten tomik. U Autorki. Piszcie kjsusabowski@o2.pl

Komentarze użytkowników

Kryga 2012-11-25 22:57:58
Pięknie trzepocą Krysine myśli. Dostałam tomik, myślę sobie- przejrzę- poczytam dokładnie później. I co, od myśli do myśli, tak mnie wciągnęły te miniaturowe dzieła. Filigranowe, drgające, trzepoczące- zaskakujące prostotą i głębią, przewrotnością, poczuci[...]
Redaktor 2012-11-27 19:40:19
Nadesłane:[...]
Redaktor 2012-11-27 19:41:22
Też nadeszło mailem:[...]
Przeczytaj całą dyskusję na forum (3 wypowiedzi) »

Aby dodać własny komentarz, musisz się zalogować »Obrazek niżej podpisany

z
Trzepotanie myśli 1
Kartka z kalendarza   środa 19 czerwca 2019 » 
Imieniny
Gerwazego, Protazego, Romualda
Polecamy
34 zwycięzców naszego konkursu!
Komunikat! Zamykamy na czas nieokreślony konkurs "strumieni". Wszystkie wiersze są dostępne w serwisie w zakładce Konkurs. A wszyscy zwycięzcy w linku powyżej.