Strona Główna > Publikacje > Kilka ledwo dotkniętych chwil - ciekawy tomik z prozą i poezją
27.11.2012 Redaktor

Kilka ledwo dotkniętych chwil - ciekawy tomik z prozą i poezją

WIESŁAWA SIEMASZKO-ZIELIŃSKA

Kilka ledwo

dotkniętych chwil

Wrocław 2012

c Copyright by Wiesława Siemaszko-Zielińska, 2012

Wydawca:

Stowarzyszenie W Cieniu Lipy Czarnoleskiej

Fotografie:

Izabela Fortuna

ISBN 978-83-61133-06-3

Druk i oprawa:

GS MEDIA. SZYBKI DRUK CYFROWY

www.gsmedia.com.pl

Słowo wstępne

Co u Wiesławy Siemaszko-Zielińskiej

jest implicite?

Zadbana kobieta w pozytywnie nieokreślonym wieku, o oczach pełnych emocjonalnego żaru. To Wiesława. Pisze prozą i wierszem od dawna, zdobyła, nie bez zasług, szlify Związku Literatów Polskich. Próbuje rożnych form wypowiedzi literackiej, jest zachłanna na życie, na przeżycie i odżycie. Jak w nauce, tak w sztuce: niektórzy coś odkryją, stworzą i odpoczywają. Ale są tacy, jak Faraday, który coś odkrył i się nie zatrzymał, ale odkrywał w dalszym ciągu. Taka jest też Siemaszko-Zielińska, ciągle twórcza, ciągle aktywna.

Mamy zaszczyt mieć ją w swym gronie: bezładnym, radosnym i poszukującym poezji w codzienności. Wydajemy teraz Jej nowy tomik, w którym mieszczą się rożne utwory, od małych form o rodowodzie haiku, poprzez wiersze, do krótkiej prozy w poetyckim rytmie melodycznym. Jest to dziewiąta pozycja w Jej dorobku literackim.

Warto się chwilę nad nim zatrzymać, by dowiedzieć się czegoś nowego o sobie, dać zaskoczyć uświadomieniem pokrewieństwa dusz. W wielu rozmowach, które z Poetką przeprowadziłam, starałam się zrozumieć jej „implicite”.

Strumień słów niesie ją przez zabagnioną drogę (tao czy też Drogę Krzyżową) i co raz to odkrywa przed jej zdumionymi oczami w szarości bytu złote kamyki miłości damsko-męskiej. Adam i Ewa chcą nie tylko być razem, oni chcą także wiedzieć. Wiesława cytuje egzystencjalistę, Alberta Camusa, który rozumiał, że człowiek twórczy stale się buntuje, z tym, że bunt ten był u Pisarza beznadziejny, bez happy endu. Cytuje także św. Augustyna:

„Rozumiej, abyś mógł wierzyć, wierz, abyś mógł rozumieć.

I to jest, być może, źródło naszego nieszczęścia: ten pociąg do wiedzy, pociąg w sile równy seksualnemu. Stanisław Barańczak uświadomił mi kiedyś dawno banalną prawdę, że Adam i Ewa zdobyli wiedzę i śmierć, danie na jednym talerzu. (Konteksty 2010 nr 1).

W pierwszej części tomiku, który otworzyłeś Czytelniku, znajdziesz, jeśli nie zniechęcisz się moim słowem wstępnym, impresje poetyckie na wzór haiku. Tam pulsuje pragnienie miłości, pragnienie spełnienia w uścisku damsko-męskim. I jest nieodłączna u Poetki potrzeba zrozumienia. Te dwa utwory, przykładowo, wydają mi się wyjątkowo szczere, osobiste:

w twoim milczeniu

moje czasem

zakłamane życie

monotonia lata

po ścianie snuje się cień

oczekiwanie

Część druga zawiera wiersze, w których Wiesława Siemaszko wspina się na wyżyny swojego kunsztu. I tu mamy egzystencjalny ból kobiecości, zadawanie pytań Stwórcy o powód więzienia nas w klatce bez prawa łaski. A może te rany są zbyt słodkie, może tak jest dobrze?

z minionych ran

nie mogę

się nawet wylizać

Jednym z najlepszych, w moim mniemaniu, jest wiersz poświęcony Amy Winehause. Dla Autorki, jak i dla wielu z nas, śmierć piosenkarki była symbolem dramatu egzystencjalnego twórcy, kobiety, człowieka. Zacytuję:

list pożegnalny Amy Winehause

pod przezroczystą skorą strachu, jak słowo po słowie

wyszeptać swoją wiarę. coraz bardziej zazdrosną o śmierć

co tylko oswaja we mnie zaszczute zwierzę i krzyczącego ptaka

w wielkim gardle głosu. przez w pół domknięte usta

wydobywam się jeszcze spod nieruchomych powiek.

dostrzegam ledwie pulsujące światło nocy i ulicę w deszczu.

twarze i szepty mijanych znaków. czy to już?

I tak doszliśmy do rozdziału III – prozy. Adam i Ewa chcą się zrozumieć, chcą wiedzieć, kim są i jaką mają rolę do odegrania. Wiesława w imieniu obojga patrzy na życie oczami Adama. Dzięki temu zabiegowi formalnemu jej spektrum widzenia powiększa się maksymalnie. „Zwykle coś kryje się za czymś” – słyszy myśli mężczyzny kobieta. Ale nie wie, co się kryje, za czym się kryje. Poszukuje i pyta, a czytelnik razem z nią, nakładając na jej wizje swoje własne przemyślenia i doświadczenia.

Ten heurystyczny opis świata nie jest bezpłodny. Wprost przeciwnie: jest pełen pasji i domagający się spełnienia. Zapłodnienia. Czego i Państwu życzę

Zofia Prysłopska

Stowarzyszenie W Cieniu Lipy Czarnoleskiej

Wrocław 2012

Rozdział I

Miniatury poetyckie

w nieobecności twoich rąk

milcząca przestrzeń

od niekochania

zapalasz się

jak papieros

niecierpliwie zgasły

na granicy słowa

nawzajem w sobie

szukamy oparcia

listy od ciebie

szeptem spisane słowa

nie po drodze

nie dotykaj mnie tak

jakbym była

tym jedynym wyjściem

w twoim milczeniu

moje czasem

zakłamane życie

poraniona sukienka

omdlała

pod spojrzeniem mężczyzn

Nabyć tomiki można bezpośrednio u Autorki. Więcej informacji możemy podać, gdy napiszecie Państwo przez "kontakt" (prawy górny róg strony)

Komentarze użytkowników

Na razie brak komentarzy na ten temat...

Aby dodać własny komentarz, musisz się zalogować »Obrazek niżej podpisany

z
Kilka ledwo dotkniętych chwil 1
Kartka z kalendarza   sobota 26 września 2020 » 
Imieniny
Justyny, Damiana, Wawrzyńca
Polecamy
34 zwycięzców naszego konkursu!
Komunikat! Zamykamy na czas nieokreślony konkurs "strumieni". Wszystkie wiersze są dostępne w serwisie w zakładce Konkurs. A wszyscy zwycięzcy w linku powyżej.