Rozproszone głosy

26.05.2007 Zofia Prysłopska

Karol Maliszewski

Obrazek niżej podpisany
zp
Rozproszone głosy Karola Maliszewskiego

Notatki krytyka

wyd. Prószyński i S-ka S.A., Warszawa

Niełatwo kupić, ale warto przeczytać. Osobiste, a oprócz tego bardzo solidne zaanonsowanie około 60 współczesnych polskich poetów. Znam jeszcze jedną osobę, krytyka sztuki, która tak solidnie podchodzi do przedmiotu analizy, bardziej prezentacji może. Która musi wszystko najpierw przeczytać, przemyśleć, zanim się wypowie. Ja tylko wącham, a oni smakują, zanim wypowiedzą opinię. Na moje szczęście jestem tu adminem.

W Rozproszonych głosach opowieści o autorach i książkach są krótkie, za krótkie dąsałam się na początku. Na stronie Nr 400 zweryfikowałam swą opinię. To jest jak encyklopedia, choć z wieloma osobistymi refleksjami, dlatego do czytania.

Dla swoich przyjaciół ze Stowarzyszenia dedykuję cytat ze strony 347:

„Człowieczeństwo jest kruche i takiż jest poeta. Nie nadaje się na gwiazdę, z trudem prowadzi ożywioną konwersację w talk show. Należy go zostawić w spokoju, ale to nie znaczy, że zlekceważyć i odsunąć. Są jeszcze ludzie, którym potrzebna jest jego świadomość i wrażliwość – zaszyfrowana samowiedza rodzaju ludzkiego tworząca się z mniemań, przeczuć, nastrojów i innych takich podobno głupich, niepoważnych „pustych” stanów świadomości.

  I jeszcze poeta potrzebny jest swoim – gdzieś tam w Polsce, w krajobrazie znaczeń najbliższych. Każde miasteczko ma swojego poetę. Znalazłem się w Krakowie jako reprezentant Środkowych Sudetów i Nowej Rudy. Przywiozłem ze sobą tyle miejsc, które trzeba na nowo nazwać, odzyskać. Polne kamienie z czerwonego piaskowca, okoliczne strumienie, dymiące kopce gór po deszczu. Widzę kapliczkę z Jezusem, któremu utrącono prawą rękę i gdzieś z boku wyłazi gotycki napis. Troje ludzi wyciąga ze swojego biedaszybu wiaderko ziemi z węglem. Na ciemnej ścianie kamienicy biała pleśń po powodzi – powyżej linii zbitych w gromadkę nekrologów. Tego świata nie opisze Adam Zagajewski. Wisława Szymborska również zajęta jest uniwersaliami i nic nie wie o Ścinawce Średniej.

     A więc poeta jest potrzebny.”

Proszę, czy to nie jest najlepszą zachętą do udziału w naszym konkursie literackim? Zapraszamy (link po prawej!)

I do współpracy z naszym Stowarzyszeniem!

Nie mam zamiaru podawać na tacy całej książki. Każdy sobie coś w niej wybierze najważniejszego. Albo ciekawego. Napisałam niedawno list do wielkiej naszej poetki, Pani Krystyny Miłobędzkiej, z prośbą uniżoną, by nam dodała swoje Przykazania dla Początkujących Poetów. O Krystynie Miłobędzkiej też znajdziecie Państwo informację u Maliszewskiego. I przypominam, że ta pozycja wydawnicza jest nominowana do Nagrody Literackiej Nike. (Moja droga, nie pogardzaj tą nagrodą z powodu jednej decyzji szanownego jury, obie wiemy o którą nam chodzi!)

Nie mogę pominąć motta, które towarzyszy tej publikacji:

Nie ma nas. Są rozproszone głosy

powtarzające to samo…

(Emil Laine)

Przez kulturę osobistą, a może przez to dogłębne wnikanie w materię przedmiotu, autor w każdym poecie akcentuje mądrość i najczęściej – wstręt do „interesów medialno-wydawniczych”. Wstręt do siebie? Czy któryś poeta istnieje bez tych interesów?

Bez nich poeta jest dalej dzieckiem. Może nam się uda pozostać w tym okresie dzieciństwa? Kalendarz nam obiecuje, że nie zdążymy dorosnąć.

I chwała Bogu!

Zobacz zdjęcia jako osobne strony: Rozproszone głosy Karola Maliszewskiego