Strona Główna > Spotkania > Miejsce dla Orfeusza
28.05.2008 Maria Suchecka

Miejsce dla Orfeusza

DNI EUROPY

Z trzech DNI EUROPY (23 – 25 maja) wybraliśmy ten ostatni, w Jagniątkowie, zaproszeni przez Panią Julitę Zaprucką - dyrektora Muzeum Miejskiego Dom Gerharta Hauptmanna.
Willa „Łąkowy Kamień” była w niedzielę oddana we władanie Orfeusza. Zjawili się twórcy z Austrii, Niemiec i Polski. My spod znaku Lipy Czarnoleskiej bardzo cieszyliśmy się ze spotkania z nimi wszystkimi, szczególnie ze znakomitą wrocławską poetką Urszulą Kozioł i bliskim naszemu sercu Peterem Gehrischem, poetą, prozaikiem i publicystą, a także animatorem kultury.
Wspaniała pogoda ujawniła całe piękno tego magicznego miejsca. Najpierw wysłuchaliśmy „Ballad świata” w wykonaniu Eleonory Wagner, której akompaniował na pianinie i marimbafonie mąż Georg. Ten drugi instrument często bywa używany w Ameryce Łacińskiej, a nam kojarzył się z polskimi cymbałami, choć brzmienie miał inne. Urzeczeni pięknym śpiewem i muzyką, w salce kominkowej integrowaliśmy się po koncercie przy bigosie, tartinkach i żurku, wznosząc „w podgrupach” winem toasty za twórczą wenę.
Potem, zgromadzeni w sali konferencyjnej, wysłuchaliśmy z ust redaktorów naczelnych informacji o trzech pismach wrocławskiej „Odrze”, austriackim ”Lichtungenie” i drezdeńskim „Ostragehenie”.

Mieczysław Orski przypomniał, że kierowana przez niego „Odra” trafia do czytelników już blisko 50 lat, drukuje znakomitych autorów na czele z noblistką Wisławą Szymborską i Tadeuszem Różewiczem. Ten miesięcznik społeczno–literacki jako jedyne pismo tego typu w kraju sprzedawany jest w kioskach. Naczelny „Odry” wyraził ubolewanie, że w prasie coraz trudniej o fachowe opinie, recenzje i głęboką publicystykę kulturalną. Zniknęły z rynku prasowego tygodniki i dwutygodniki kulturalne, a tematyczne wkładki do dzienników nie rekompensują tej straty.

Prof. Feliks Przybylak poświęcił swoje wystąpienie fenomenologii rozwoju wiersza. Posługując się przykładami utworów znakomitych europejskich poetów wskazał, jak nowoczesne środki wyrazu wkraczały do poezji.

Potem swoje wiersze czytała Urszula Kozioł, a ich niemieckie tłumaczenie prezentował Peter Gehrisch.
W następnej kolejności swoje utwory przeczytała Róża Domascyna, zastrzegając się, że język serbo-łużycki, w jakim powstały, nie wymaga tłumaczenia.

Z kolei zabrali głos naczelni pism ukazujących się w Dreźnie i Grazu. Red. Magnus Jaroschka mówił o tym, jak kolejno realizowane projekty sprawiają, że „Lichtungen” pokonuje granice i dociera do czytelników w innych krajach, jak pozyskuje stamtąd współpracowników. Z tym miesięcznikiem związał się między innymi dysydent Carlos A. Aguilera, który w 2002 roku opuścił swoją ojczystą Kubę.

O tym, że i drezdeńskie „Ostragehege” jest otwarte na współpracę z autorami z innych krajów, mówił naczelny tego pisma Axel Helbig. I jak do tej pory – na jego łamach zaprezentowano już pół setki polskich twórców. Ze zdumieniem dowiedzieliśmy się, że podczas gdy u nas znikają tygodniki kulturalne, w Niemczech ukazuje się 500 tytułów o takim profilu.

Po prezentacji miesięczników ukazujących się w Dreźnie i Grazie jeszcze autorzy czytali swoje utwory i mieliśmy okazję doświadczyć, jak poezja pokonuje bariery językowe i zbliża ludzi, którzy kochając sztukę i literaturę wierząc, że na świecie jest jeszcze miejsce dla Orfeusza.

Zatroszczyli się o to działacze kulturalni ze Lwówka Ślaskiego, skupieni w Domu Pracy twórczej VADE-MECUM, organizując tegoroczne Dni Europy. Współdziałały z nimi Starostwo Powiatowe we Lwówku Śląskim, Urząd Miasta i Gminy Lwówek Śląski, Lwówecki Ośrodek Kultury oraz Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze-Jagniątkowie. Wsparły finansowo ten blok imprez nie tylko władze lokalne, ale też Fundacja Kultury Saksonii, POLONIA w Dreźnie, Powiatowe Centrum Edukacji we Lwówku Śląskim,Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu oraz Jacques’ Wein-Depot Dresden.
Dni EuropyDni EuropyDni EuropyDni EuropyDni EuropyDni EuropyDni EuropyDni EuropyDni EuropyDni EuropyDni EuropyDni EuropyDni Europy

Komentarze użytkowników

Na razie brak komentarzy na ten temat...

Aby dodać własny komentarz, musisz się zalogować »Gospodyni Muzeum Julita Zaprucka

MS
Dni Europy
Kartka z kalendarza   sobota 25 maja 2019 » 
Imieniny
Magdaleny, Grzegorza, Urbana
Polecamy
34 zwycięzców naszego konkursu!
Komunikat! Zamykamy na czas nieokreślony konkurs "strumieni". Wszystkie wiersze są dostępne w serwisie w zakładce Konkurs. A wszyscy zwycięzcy w linku powyżej.