Joanna Osiak-Hainey

19.12.2007 Maria Suchecka

Dziś prezentujemy tekst nadesłany z dalekiej Szkocji.

Szkocja środkowa
SzkocjaSzkocja
Joanna H.
Szkocja środkowa

Jego autorka, Joanna Osiak – Hainey, do niedawna jeleniogórzanka, polonistka z wykształcenia, mieszka w Szkocji. W kraju należała do Jeleniogórskiego Klubu Literackiego, obecnie poszerza szeregi naszego Stowarzyszenia.
Jej wiersze były drukowane w almanachach, prasie, emitowane były również przez radio. Dziś otrzymaliśmy innego rodzaju próbkę literacką tej autorki, którą serdecznie witamy na naszej stronie licząc, że będziemy mieć niejedną okazję zamieścić wiele następnych utworów.
Pozdrawiamy serdecznie i życzymy weny twórczej, pani Joanno!

Glen Muick

Popatrz! Nawet niebo jest tu inne. Obłoki są jak impresje, pociagnięcia pędzlem rozpowietrzone, pastelowe. Ogrom wysokiego, czystego błękitu opada jedwabną smugą na szczyty gór i w doliny. Światło bawi się kolorami: rozjarzy najpierw zieleń, a na jej tle wszędobylskie owieczki, które wyglądają teraz, jakby spadły z pędzla. Kiedy biegnie pod las, ten mieni się żółcieniami i złotawym brązem. Strumyk srebrzeje i iskrzy zimnymi, och, jakże zimnymi płomykami.

Odetchnij głęboko i spójrz! Deszcz umył granitowe skały i ulotnił się tęczą ku górze. Całe Glen Muick wznosi się i opada, faluje i wyciąga kolorowe ramię do najbliższej chmurki. Spokój krajobrazu. Cisza...

Oddychaj. Igiełki kryształów powietrza uderzają prosto do głowy. Widzisz wyraźniej i słyszysz wiatr rozłożysty, jędrny. W niskich płomykach wrzosów perliście śmieje się ten sam strumyk, który właśnie umknął z lasu.
Wtem!
Podnieś głowę. Zobacz przesuwające się ku tobie szare, rozpuszczone włosy nieba. Wiatr szarpie nimi mocno! Na twojej twarzy rodzą się drobniutkie kropelki. Woda w strumyku cichnie jakby, jezioro ciemnieje, jego tafla z chwili na chwilę zamyka głębię, matowieje. Wiatr gna coraz szybciej, niespokojny z rozpędu przewraca się na Wrzosowisko i przygniata je do ziemi!

Odwróć się teraz, nagłe szaleństwo minie za moment. Przyjrzyj się, widzisz? Maleńkie jeszcze, błękitne oko otwiera się szerzej i szerzej. Promień Słońca spływa łagodnie, uderza w szczyt i wodospadem światła wygładza zbocze, las i strumień. Spokój powraca.

Popatrz! Buki znowu rozkładają ramiona!...

Joanna Osiak - Hainey

Zobacz zdjęcia jako osobne strony: Szkocja środkowa * Glen Muick - Balmoral Estate, posiadłość królewska w północno - wschodniej Szkocji * Cmentarz w Ullapool z widokiem na zatokę, to północno -zachodni kraniec Szkocji