Czy czytacie Państwo Chestertona?

30.03.2011 Z.Prysłopska

O człowieku, który wiedział za dużo

Pacholęciem będąc przeczytałam „Czlowieka, który był czwartkiem” i się zachwyciłam lekkością, dowcipem i wartką akcją. W gruncie rzeczy, pomyślałam, tylko forma jest widoczna, tylko forma się liczy.
Potem musiałam na lekcjach angielskiego dukać przygody księdza Browna. Po angielsku, okazało się, są zabawniejsze niż po polsku. Gubimy gdzieś ten żart. Może tłumacz boi się śmiać z czytelnika Polaka? Wszak jesteśmy narodem poważnym, martyrologicznym i nie pozwolimy na żarty z naszego kontusza!
Jakby nie było, księdza Browna dobrze się czyta i w tłumaczeniach, bo przygoda, zagadka kryminalna wciąga jak po maśle. Ostatnio, moja młoda koleżanka pożyczyła mi zbiór opowiadań pt. Człowiek, który wiedział za dużo. I bawię się od nowa Chestertonem. Gilbert Keith Chesterton: ur. 29 maja 1874 w  Londynie, zm. 14 czerwca 1936 w Anglii, pisarz angielski, przyjaciel Polski.

W książce są zabawne stwierdzenia, jak na przykład to widoczne na zdjęciu i zakreślone przeze mnie flamastrem.
Nie jest ważne o czym autor mówi, ale jak mówi. W końcu tylko forma się liczy. Ciało nasze to tylko forma. Świat który oglądamy tylko forma. Patrzysz na kwiaty, czy to coś więcej jak forma? Wzajemne relacje między ludźmi - tylko forma. Grzeczności lub odwrotnie, okładanie pięściami czyli spuszczanie oklepu jak mówi dziś młodzież (oj, nadpobudliwa!).
Sztuka? Cóż więcej jak forma? Gdybyście jej nie widzieli, czy to obrazu, czy nie słyszeli wiersza (zmysłami odbieramy, słuchem, wzrokiem, którymi widzimy tylko formy) nie mielibyście o nim żadnego pojęcia. No, jest jeszcze tęsknota, ona nie ma formy. I czy ma sens?
I te myśli ukazane słowami, kunsztownymi zdaniami, z ironią a i cynizmem czasem to forma, którą przyjmuję wszystkimi zmysłami, z radością i optymizmem, że nie wszystko jest na świecie szare i bezmyślne.
I nie streszczam książki, bo każde opowiadanie to zabawa logiczna, żart z niedoskonałości człowieka jako formy życia, tworu Boskiego, być może nieudanego. Może jesteśmy tylko prototypem a właściwy człowiek jeszcze powstanie w przyszłości?
Cytat tego autora, znajdziecie ich mnóstwo w Internecie:
„Wolnomyśliciele też czasem myślą, choć dosyć wolno im to idzie.”

Wydawnictwo: FRONDA
Rok wydania: 2009
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 244
ISBN: 9788360335574
Seria: POWIEŚCI Z KRZYŻYKIEM

Miniaturka

Miniaturka


Polecam też:
http://www.chesterton.fidelitas.pl/